Доступні ліки

Home / Доступні ліки

«Доступні ліки» – це урядова програма реімбурсації лікарських засобів, розпочата у квітні 2017 року, покликана зменшити фінансове навантаження на пацієнтів з хронічними захворюваннями та збільшити доступність ліків для них.
Реімбурсація – це повне або часткове відшкодування аптекам вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі рецепта, за рахунок коштів державної Програми медичних гарантій.

До програми реімбурсації включені ліки та медичні вироби амбулаторного лікування. На разі це понад 600 найменувань, котрі призначені для лікування:

  • серцево-судинних захворювань та цереброваскулярних захворювань;
  • розладів психіки та поведінки, епілепсії;
  • хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;
  • хвороби Паркінсона;
  • цукрового діабету ІІ типу;
  • нецукрового діабету;
  • осіб у посттрансплантаційному періоді;
  • болю та надання паліативної допомоги
  • хвороб ендокринної системи
  • метаболічних, аутоімунних та запальних захворювань
  • глаукоми, мігрені, для лікування захворювань у дітей

Також сюди входять інсуліни та медичні вироби для вимірювання в амбулаторних умовах рівня цукру в крові пацієнтами з діабетом I типу.

Як та де отримати безоплатні ліки?
Насамперед пацієнту потрібно прийти на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу, – лікаря загальної практики – сімейного лікаря (від 0 років), лікаря-педіатра (до 18 років) або лікаря-терапевта (від 18 років). На підставі оцінки стану здоров’я та медичних показань лікар, який надає первинну медичну допомогу, може скерувати пацієнта до лікаря-спеціаліста, або сам випише електронний рецепт на ліки. Залежно від того, якого лікарського засобу потребує пацієнт, маршрут пацієнта буде різнитися.

Хто може виписати е-направлення на безоплатні ліки:
→ пацієнту з серцево-судинними захворюваннями, з хворобами нижніх дихальних шляхів, а також на медвироби для вимірювання цукру в крові пацієнтам з діабетом 1-го типу  — лікар “первинки”,(сімейний / терапевт, з яким укладена декларація)
→ пацієнту з діабетом — ендокринолог або лікар “первинки”;
→ пацієнту із епілепсією, невротичними розладами (хвороба Паркінсона) — невролог або психіатр;
→ пацієнту із розладами психіки та поведінки — психіатр;
→ пацієнтам у посттрансплантаційному періоді — лікар спеціаліст, який складає план лікування;
→ паліативним хворим на препарати для знеболення — лікар спеціаліст, який складає план лікування та веде пацієнта.
На повторні рецепти у межах складеного лікарем-спеціалістом плану лікування е-направлення можна взяти у свого лікаря “первинки”, з яким укладено декларацію.
Деталі по виписці рецептів читайте у маршруті пацієнта на сайті НСЗУ.
Звертаємо вашу увагу, що у рецепті на ліки, лікар вказує лише міжнародну непатентовану назву (МНН) препарату – діючу речовину, простими словами. А пацієнт вибирає те торгове найменування, яке йому потрібне. Наприклад у реєстрі препаратів з однією діючою речовиною є кілька торгових найменувань. Мінімум одна торгова назва у кожній групі МНН повністю безоплатною.

Де отримати безоплатні ліки за е-рецептом:
З електронним рецептом завітайте у будь-яку зручну для вас аптеку з позначкою «Доступні ліки».
Знайти аптеки також можна на дешборді НСЗУ Електронна карта місць відпуску лікарських засобів за еРецептом. На другій сторінці дешборду у фільтрах ліворуч у графі «Населений пункт» оберіть необхідний населений пункт, у графі «Програма е-рецепту» оберіть відповідний напрям (групу станів), у графі «Останній погашений рецепт» оберіть всі варіанти, крім «Не відпускали».
Також актуальний перелік аптек та аптечних пунктів можна дізнатись, зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 (з понеділка по четвер з 09:00 по 18:00, у п’ятницю з 09:00 по 16:45).

Які препарати може отримати пацієнт за програмою?
Діючий Реєстр лікарських засобів і медвиробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення станом станом на 23 серпня 2024 року, затверджений  Наказом МОЗ України і набрав чинності 30 вересня.
? З Переліком лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 23 серпня 2024 року можна ознайомитись тут.
? З Переліком медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 23 серпня 2024 року можна ознайомитись тут.
? Крім того з 1 січня 2025 року набув чинності додатковий Перелік лікарських засобів станом на 23 грудня 2024 року на 52 нові торгові назви лікарських засобів.

Якщо у вас залишились питання, звертайтесь в Центр інформаційного обслуговування нашої поліклініки, ми радо вам допоможемо!